Neurolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych. W tym celu neurolog bada czynności układu nerwowego, obserwuje reakcje ciała na konkretne bodźce (np. odruch kolanowy), a także posiłkuje się wynikami badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Neurolog to specjalista z zakresu neurologii – dziedziny medycyny, która zajmuje się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) to nic innego jak mózg i rdzeń kręgowy, neurolog jest więc pomocny w badaniu przyczyn oraz leczeniu bólów głowy oraz nieprawidłowości, których źródło tkwi w mózgu (np. zaburzenia widzenia, mowy, problemy z równowagą, koordynacją). Dlatego też neurologia wiąże się z psychiatrią, a niektóre choroby są domeną obu tych dziedzin. Niekiedy neurolog może pomóc także w diagnozie bólów kręgosłupa z uwagi na fakt, że ich przyczyną jest ucisk na nerwy.
Neurolog zajmuje się też schorzeniami obwodowego układu nerwowego, czyli połączeniami między OUN a poszczególnymi narządami i mięśniami.
Jakie objawy bada neurolog?
Repertuar objawów neurologicznych jest naprawdę szeroki. Neurolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem następujących z nich:
- szeroko pojęte bóle,
- osłabienie siły mięśniowej,
- kurcze mięśni,
- drżenie mięśni,
- zaburzenia czucia,
- problemy z koordynacją ruchową,
- szumy uszne,
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi,
- problemy z pamięcią,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia przytomności, omdlenia,
- nieprawidłowa praca zwieraczy (np. zaburzenia w oddawaniu moczu).
Ich przyczyny mogą być różnorodne – najczęściej objawy neurologiczne są następstwem przebytych urazów, infekcji, zatruć, mogą być wywołane przez rozwijające się guzy, wrodzone wady genetyczne, a także stanowić objaw takich chorób jak cukrzyca, alkoholizm, zwyrodnienia kręgosłupa, niedobór witaminy B12 itd.
Jakie choroby leczy neurolog?
Wśród chorób, których leczeniem zajmuje się neurolog, można wymienić:
- zwyrodnienia kręgosłupa,
- rwa kulszowa,
- padaczka,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Parkinsona,
- pląsawica Huntingtona,
- choroba Wilsona,
- choroba Alzheimera,
- udar mózgu oraz stany po udarze mózgu,
- stany po zapaleniu mózgu, rdzenia, opon mózgowo-rdzeniowych,
- guzy mózgu,
- migrena i inne bóle głowy,
- nerwica,
- miastenia,
- miopatie,
- miotonia.
Znajdź nas
Szukaj
NEUROLOG Tarnów
PROJEKT oraz POZYCJONOWANIE:
kontakt@farbadobetonu.pl